Perfektne pitsapõhi

Üks mu lemmikuid võõrustamistoite on pitsa, kuna mina isiklikult ei tea kedagi, kes seda toredat pirukat ei armastaks. Lisaks on ääretult mõnus koguneda kambakesi köögisaare taha, juttu ajada ning pitsat rullida, katta, küpsetada. Jah, tõsi, mina teen alati enamus tööst ikka ise ära, ent kui külalised natukenegi käed külge panevad või vähemasti seltsiga lõbustavad, on juba väga hästi.

Eks eelistused on erinevad, aga minu jaoks ei ole pitsa oma nime väärt ilma korraliku pärmitainapõhjata. Ja see põhi peab olema võrdlemisi rustikaalne, mõnusalt soolakas ja pisut õline. Korraliku krõbeduse tagab jämedama jahvatusega jahu lisamine (mina kasutan Veski Mati maisijahu) tavapärasele durumnisujahule. Siinkohal märgin ära, et ma kasutan A-L-A-T-I nii pitsa- kui pastatainaks durumnisujahu, kuna selle omadused lihtsalt on parimad. Ilusal valgel ülipeenel nisujahul on oma koht täiesti olemas, aga mitte siin. Ja samuti olen valmis ausalt tunnistama, et olen absoluutne nisukummardaja. Ka teistel teraviljadel on kindel koht minu köögis-söögis, aga nisu ei asenda minu jaoks miski. Armastan selle maitset ja ülihäid tekstuurseid omadusi!

Pärmitainaga üldiselt on lugu nii, et mida kauem sel lasta kerkida (mitte üle), seda maitsekam see jääb. Ja pitsatainas on üks neist, millel võiks lasta vabalt tunde omaette toimetada. Kui aega on, tasub alustada jahedatest koostisosadest ja kergitada jahedas. Kui on kiire – kasutage käesooja vett ning asetage 50kraadini soojendatud ja välja lülitatud ahju. Tainas kerkib sedasi poole tunniga ilusti kahekordseks.

Vaja läheb:

  • 800g durumnisujahu
  • 200g maisijahu või nisumannat (Veski Mati)
  • 4spl oliiviõli (ISUL)
  • soola
  • 1tl suhkrut
  • 50g presspärmi
  • 6dl vett

Esimene tähtis reegel – jahu tasub lisada järk-järgult, mina isiklikult kunagi kogust ei mõõda, vaid hindan tainast paksuse järgi. Tainas ei peaks mingil juhul jääma kuiv, pigem niiskemapoolne. Aga antud kogusest võib siiski lähtuda, sest umbes sinnakanti jahu kulub.

Pärm lahustada vees, juurde segada jahu ning teised koostisosad. Sõtkuda siledaks (võtab aega mitmeid minuteid). Lasta kerkida kahekordseks.

Rullida nii õhukeseks või paksuks kui soovi on, mina eelistan väga õhukest põhja. Küpsetada ahjus 220-250 kraadi juures koos kattega u 10 minutit või kuni kuldne.

Oma lemmikutest koostisosadest räägin tulevikus pikemalt – pildil on mu signatuurpitsa pardirinnafilee, camembert juustu, peekoni, sibula, granaatõunaseemnete, rukola ning kodukootud tšillimoosiga. Kindel rahvarõõmustaja 😉

 

Comments are closed.